ZUZANA KVAPILOVÁ

NAJÍT V ARABSKÉ ZEMI PRÁCI V JEJÍM OBORU BYLO NEMOŽNÉ, TAK SE ZUZANA KVAPILOVÁ ZAČALA VĚNOVAT MAKE-UPU. PO KURZU MASTER PRO A-Z OTEVŘE LETOS V ZÁŘÍ V KATARU SVŮJ VLASTNÍ BEATY SALON.

 

Zuzana Kvapilová vždycky ráda cestovala a doma v Česku se nikdy příliš nezdržela. Takže když její manžel dostal nabídku na práci v Saudské Arábii, dlouho neváhala a svého muže pobízela, aby to společně zkusili. Vystudovaná inženýrka a odbornice na sítě pochopitelně odcestovala s ním, nejprve do Saudské Arábie a později do Kataru. „Když jsem po porodu dcery uvažovala, že se vrátím ke své profesi, objevila jsem, jak velké jsou předsudky vůči ženám a pochopila, že to zřejmě nebude možné. Ženy jsou většinou v domácnosti a chtějí-li pracovat, bere se to pouze jako přivýdělek, dostávají tím pádem méně kvalifikovanou práci a za ni samozřejmě i velmi nízkou mzdu, což jsem odmítla. Navíc najít uplatnění v mém původním oboru prostě nebylo možné,“ vzpomíná. Kdykoliv doma diskutovali na téma, kterým směrem by se Zuzana mohla ubírat dál, manžel jí podporoval, aby dělala, co ji baví. Tak se dostala k make-upu. Protože vzdělání v téhle oblasti jí ale chybělo, nějakou dobu té myšlence nevěnovala pozornost. „Pak jsem odjela na dovolenou do Čech a shodou okolností jsme po telefonu s manželem zase mluvili o práci a možných vzdělávacích kurzech, když mi vnuknul myšlenku, abych se zkusila po nějakých podívat doma v České republice. Byl čtvrtek, když jsem objevila Make Up Institut a volala ředitelce Markétě. V pátek už jsem byla na první lekci,“ svěřuje se Zuzana, která si nakonec dovolenou doma trochu prodloužila a kromě týdenního rekvalifikačního kurzu absolvovala i pětitýdenní Master PRO A – Z.

Začátky v Kataru

V Make Up Institute si Zuzana oblíbila hlavně lekce kreativního make-upu pod vedením Filipa Nováka. „Muži obecně se podle mě k make-upu staví víc konstruktivně, kreativně, mám ráda jejich přístup. A Filip mě naučil se kreativity nebát,“ vypráví. Jak moc jí jeho přístup pomohl, měla Zuzana ale naplno poznat až po návratu do Kataru, kde se vrhla na líčení v privátní sféře: rodinné sešlosti, svatby, večírky a tak podobně. Ale pěkně od začátku. Ačkoliv po skončení kurzu založila internetové stránky i profily na sociálních sítích, v Kataru se tato forma propagace ukázala jako zbytečná ztráta času. V této arabské zemi se totiž všechno točí kolem osobních kontaktů a doporučení, takže věci jako e-mail nebo telefon existují spíš na doladění drobností, rozhodně se prostřednictvím nich nedá dělat byznys a očekávat výsledky. Zuzana začala prací v česko slovenské komunitě, jejíž mužská část jí pomohla získat přístup i do světa Arabů a především arabských žen. „Arabské ženy jsou ochotné utratit za líčení a vůbec krásu velké peníze. Ale dávají je pouze lidem, k nimž mají stoprocentní důvěru. Tu není jednoduché získat, protože zavedení vizážisté si své teritorium pečlivě hlídají, takže třeba dostat se do televize k líčení hvězd je spíš otázka štěstí. Na druhou stranu zase stačí narazit na jednoho dobrého člověka, kterému se budete líbit, a můžete mít o práci postaráno na zbytek života,“ říká.

Jak je těžké přizpůsobit se?

Ačkoliv navazování kontaktů a čekání na doporučení vyžaduje velkou dávku trpělivosti, to nejsložitější pro začínající vizážistku je v Kataru podle Zuzany přizpůsobení se požadavkům klientů, které jsou naprosto odlišné od těch, co známe z domova nebo jiných západních zemí. „Zatímco západní ženy jsou zvyklé přirozeně zdůraznit rysy a líčením vytáhnout krásu obličeje, make-up arabských žen je těžký, výrazný, hrající všemi barvami. Nanáším minimálně čtyři pět vrstev podkladu, tvořím půlcentimetrové linky kolem očí, používám růžové, fialové, žluté stíny a hlavně třpytky, to všechno za neustálého dozoru zbylých členek rodiny, které všechny mají potřebu se k mé práci nějak vyjádřit. Co by v Evropě trvalo hodinu, trvá v Kataru dvě,“ vypráví Zuzana. Přestože se snaží svým klientkám maximálně přizpůsobit, párkrát už jejich požadavky odmítla. „Mám výhodu, že mám zázemí ve svém manželovi, takže nenesu na zádech břemeno, kdy musím vydělávat peníze, abychom se uživili. To mi dává svobodu práci odmítnout, když mě nutí třeba z  krásné ženy udělat travestitu. Některé klientky se ke mně z tohoto důvodu možná nevrátí, ale nedělám si z toho těžkou hlavu, jiné zase přijdou,“ říká Zuzana, která letos na podzim plánuje otevřít v Kataru svůj beauty salon.