Maria Sempeková

MARIA SEMPEKOVÁ: Z MAKE UP INSTITUTU K FILMU DO MEXIKA

Na začátku letošního roku pracovala jako prodavačka v jednom z obchodů na letišti. V jeho polovině už Maria líčila herce při natáčení seriálu v Mexiku. Tomu se říká kariérní obrat!

 

Marii přivedla k make-upu ještě jako malou holku její vždy dokonale upravená a za každých okolností elegantní americká babička, které se coby holčička hrabávala v kufru se šminkami a v šatní skříni. Takže to vypadalo, že po skončení základní školy nebude o dalším směřování vůbec potřeba diskutovat. Jenže Marii se nechtělo do učení. A kupodivu ani do toho, kde šlo o make-up. Chtěla víc než výuční list, a tak si víceméně hlavně kvůli maturitě vybrala studium cestovního ruchu, které nedávno skončila. Po škole nastoupila nejprve do butiku s oblečením, posléze do jiného na letišti, ale snů o make-upu se úplně nevzdala. Když našla na internetu kurz MASTER PRO A-Z od Make Up Institute, pochopila, že to je přesně, co chtěla, jen to nenabízeli v žádné škole. Teď měla ideální možnost přímo před očima. Poslala přihlášku a život se jí za půl roku otočil vzhůru nohama.

Nejde to v Česku? Zkuste to jinde!

Maria je po tatínkovi poloviční Američanka a kromě make upu byly jejím koníčkem vždycky i jazyky. Ruku v ruce s Make Up Institutem tak absolvovala ještě kurz španělštiny a v plánu měla také němčinu. Na tu ale zatím nedošlo. „V Make Up Institutu se mi nejvíc líbilo, že nás učili profesionálové. Ačkoliv všichni dělají stejnou profesi, každý lektor byl originál a měl trochu jiný pohled na věc. Od každého jsem si tak vzala něco a tahle kombinace mi umožnila vytvořit si vlastní pohled na profesi make up artistky. Všichni prostě byli důležití, jednoho jmenovat neumím,“ směje se, když má ohodnotit naše lektory. Víceméně od začátku kurzu Maria směřovala k tomu, že po jeho dokončení zkusí rozjet kariéru jinde než v Česku. Protože je to kulturně blízko a trh včetně toho, na kterém se mohou uplatnit vizážisté, je několikanásobně větší, vybrala si Německo. Než se ale vůbec stihla zapsat do rychlokurzů němčiny a znovu ještě všechno promyslet, jejího otce na druhé straně světa vybrali jako komparzistu do připraveného historického seriálu. Když jeden den před natáčením viděl, jak v maskérně nestíhají, zeptal se, jestli by náhodou nepotřebovali pomoc a vytáhl Marie portfolio právě z Make Up Institutu. Její práce se v Mexiku líbila. A tak dostala skvělou šanci a měsíc na rozmyšlenou. „Rozmýšlela jsem se, až mě to samotnou překvapilo. Ta nabídka byla jako sen, ale ta obrovská nejistota, že nemám skoro žádnou praxi, že je to v Mexiku, že vůbec nevím, co mě tam čeká, mi naháněla strach,“ svěřuje se. Nakonec pochopila, že ve dvaadvaceti nemá co ztratit a když to nevyjde, pracovat zpátky v Česku může začít kdykoliv. V práci dala výpověď, koupila se letenku a koncem června s certifikátem z Make Up Institutu a pár zkušenostmi z módních show a focení zamířila do jižní Ameriky.

Můj život v Mexiku

První dny na natáčení pomáhala Maria zkušeným maskérům se základními úkoly: nanést těm, kdo ve filmu vystupují, na obličej opalovací krém, make – up na ruce a tak podobně, aby získala zkušenosti. Když profesionálové zjistili, že se osvědčila a že je na ni spolehnutí, začala dostávat úkoly složitější. Dnes, po dvou měsících práce, už má na starosti všechno, co ostatní maskéři. „Dostala jsem svoje palety a dělám make – up i na obličeji a celém těle. V seriálu je hodně bojů, takže tvořím krev, rány, špínu, prostě všechno, co je potřeba. Denně se učím nové techniky, triky, nasávám a sbírám zkušenosti i kontakty,“ říká s tím, že práce u filmu je pouze na tři měsíce a poté se před ní otevře velké neznámo. Může se vrátit zpátky do Čech, to je pro ni ale v tuto chvíli až poslední možnost, o které uvažuje. „Bylo by mi líto nevyužít příležitosti, zkušenosti a taky jazyky,“ říká s tím, že v ideálním případě by ráda zůstala nějaký čas právě v Mexiku. Nové šance se objevují každý den, teď jen vybrat tu správnou. Jestli si je Maria něčím jistá, pak tím, že nebude váhat, jestli ano nebo ne, protože takový luxus jako měsíc na rozmyšlenou už možná nikdy nedostane. Nepotřebuje ho. Ověřila si, že uměla pracovat nejen v kurzu v institutu, ale umí to i na place. A také že když to chcete v téhle branži někam dotáhnout, musíte se naučit říkat ano. I nejistotě.